Хәтер һәм кайгы көнендә Әгерҗедә яшәүчеләр Мәңгелек ут янына җыелдылар

2023 елның 22 июне, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясенең бөтен территориясендә «Минута молчания» акциясе узды

Бүген, 22 июнь, Россиядә - Хәтер һәм кайгы көне. Нәкъ 82 ел элек безнең илдә Бөек Ватан сугышы башланды.

Бу көнне Әгерҗедә Җиңү мәйданында хәтер акциясе булды.

Район башкарма комитеты җитәкчесе Ленар Нургаянов Әгерҗеләргә мөрәҗәгать итте:

"22 июнь - безнең ил тарихында иң кайгылы һәм фаҗигале дата. 1941 елның 22 июнендә фашистлар Германиясе Советлар Союзына хыянәт белән һөҗүм итте. Шулай итеп, миллионлаган тормышны, кайгы һәм газапларны алып киткән иң рәхимсез һәм канкойгыч сугыш башланды. Хәтер һәм кайгы көнендә без сугыш кырларында, фашист концлагерьларында һәлак булганнарның истәлегенә баш иябез, яралардан үлдек. Шуннан бирле күп еллар үтте, әмма вакыт шундый яраларны төзәтә һәм безне Ватаныбыз өлешенә күпме авырту һәм сынаулар төшүе турында онытырга мәҗбүр итә алмый.

Без Отчипны сугышларда яклаган, үзен аямыйча тылда сугышчан батырлык күрсәткән, исән-имин исән калган һәм Бөек Җиңү көнен күрмәгән кешеләр алдында түләп бетергесез бурычлы. Сугыш кырларында калган каһарманнарга, җимерелгән шәһәрләрдә һәм бистәләрдә мәңгелек истәлек; концлагерьда юк ителгән. XX гасыр тарихында иң канкойгыч сугышның хәзерге тере шаһитларына түбәнчелек белән баш иям. Без тынычлык һәм ирек өчен сугышларда һәлак булган һәр кешене тирән кайгы белән искә төшерәбез. Тормыш өчен көрәштә катнашучыларның барысына да рәхмәт белдерәбез», - диде ул.

Акциядә катнашучылар 20 гасырдагы иң канкойгыч сугышны кичергән туганнары һәм якыннарын бер минутлык тынлык белән искә алдылар һәм һәлак булганнарны искә алдылар, Җиңү мәйданында Мәңгелек утка чәчәкләр салдылар.

Шулай ук бу көнне традиция буенча иске татар зиратында Братская каберенә чәчәкләр салынды.

Әгерҗе районы хәрби комиссары Илгиз Вәлиев сүзләренә караганда, бирегә тыныч күк йөзе өчен гомерләрен биргән, ветераннар елдан-ел кими бара, әмма ата-бабаларыбыз батырлыгы алдында ихтирам арта бара.

Исегезгә төшерәбез, 20 сәгать 30 минутта Әгерҗедә яшәүчеләр Бөек Ватан сугышында һәлак булучылар истәлегенә шәмнәр кабызачак. Һәркем "Хәтер шәме" акциясенә кушыла алачак.