Әгерҗедә сугыш хәрәкәтләре ветераннары истәлегенә китап чыгарачаклар. Материал җыю бара

2023 елның 29 сентябре, җомга

Әгерҗе районының 286 кешесе Чечняда хезмәт итте

Әгерҗе районында хәрби хәрәкәтләр ветераннары истәлегенә китап чыгару планлаштырыла. Хәзер материал җыю бара.

"ВКонтакте" дагы төркемнәрнең берсендә урнаштырылган мәгълүматка караганда, идеянең авторы - якташыбыз, хәзер Санкт-Петербург шәһәрендә яшәүче Кильметьева Резеда Рамилевна. Аңа проектны тормышка ашыруда һәм материаллар җыюда ярдәм итәргә Әгерҗе районы Үзәк китапханә системасы директоры Нурмөхәммәтова Чулпан Равилевна да әйтте. Үзгәрешләрсез хәбәр текстын китерәбез:

"Һәр буынның үз сугышы: Бөек Ватан, Әфганстан, Чечен, СВО - барлык бу сугышлар безнең йөрәкләрдә авыр яңгырый.

XX гасырда ике бөтендөнья сугышы, Әфганстан һәм Чечняда Россия армиясенең хәрби операциясе безнең хәтердән әле сакланмаган, безнең җанны дулкынландыруын дәвам итә, бүген тарихта булган хәлләрне аңларга мәҗбүр итә.

Беренче һәм икенче чечен кампанияләре вакытында үз бурычларын үтәгән куркыныч, канлы чечен сугышлары вакыйгалары да безнең хәтердән юкка чыгарга тиеш түгел.
Чечен сугышы проблемасының актуальлеге тел тидермәслек: күптән түгел үткән вакыйгалар тарихчылар тарафыннан аз өйрәнелгән, тарихи һәм сәнгать әдәбиятында, шулай ук социаль челтәрләр битләрендә аз яктыртылган. Нәкъ менә шул нәрсә безне әлеге теманы өйрәнүгә мөрәҗәгать итәргә мәҗбүр итте. Безне - Кильметьева Резеда Рамил кызын (идея авторы) һәм Нурмөхәммәтов Чулпан Равил кызын ("Әгерҗе ЦБС" МБУК директоры).

Ике Чечен сугышында 600 меңнән артык Россия солдаты катнашты һәм берничә мең кире әйләнеп кайтмады.

Әгерҗе районында яшәүче 286 кеше Чечняда хезмәт итте. Өчесе - Әгерҗедән Илдар Тукаев, Яңа Аккүз авылыннан Айрат Шабаев, Крындидан Раушан Фатыйхов.
Туган илләренә кайткач та, 40тан артык мәңгелеккә китте. Алар безнең йөрәкләрдә мәңгегә

Максат: Чечен сугышларында катнашучыларның (Әгерҗе һәм Әгерҗе) тормышы һәм батырлыклары бүгенге буын хәтерендә саклансын өчен.

Көтелә торган нәтиҗәләр:
1) китап чыгару (йомгаклау нәтиҗәсе) һәм аны тәкъдир итү;
2) Чечен сугышларында катнашучылар турында материаллар җыю;
3) ВК социаль төркеме рәвешендә виртуаль музей булдыру, анда Чечен кампаниясендә катнашучылар турында постлар (җыелган материаллар һәм фотосурәтләр) урнаштырылачак;
4) МБУК «Ә хәтер йөрәкне саклый... Чечен сугышы солдатлары - безнең якташларыбыз - күргәзмәләр, очрашулар, чәй өстәле артында сөйләшүләр һ.б.

Проект Әгерҗе районы администрациясе һәм Әгерҗе районы Хәрби комиссариаты ярдәмендә эшли башлый. Җитәкчесе: Галеев Илгиз Наил улы.
Сроклар: башлану - 2023 елның сентябре;
ахыры - 2024 елның сентябре

Элегрәк "Әгерҗе хәбәрләре" язганнар: Санкт-Петербургта яшәүче Әгерҗедән Әфган сугышында катнашучылар турында китап яза