Кадрәковлылар яңа клуб көтә

2024 елның 12 феврале, дүшәмбе

Биредә 1958 елда төзелгән иске клуб кала.

Кадрәково авыл җирлеге районда бик азларның берсе, аның составына бер генә торак пункт керә. Авылга кергәндә үк биредә халыкның тырыш яшәве, йортлар яхшы, ташландык хәлдә булмавы күренә. Барысы да бердәм атлыйлар. Бу җирлек башлыгы Александр Михайлов хисабыннан да күренә.

Биредә үзара салым программасының стратегик әһәмиятен яхшы аңлыйлар. Кадрәкчеләр беренче булып аны 500 сум итеп җыя башлаган, ә башка авылларда 200әр сум гына җыйганнар. Җитәкче сүзләренә караганда, ел дәвамында үзара салым җыюның 100 проценты җыелган. Хисап елында җыелган акчаларга авылны төзекләндерү буенча куелган барлык бурычларны үтәдек.

Авыл җирлеген үстерүдә тагын бер зур плюс - быел берьюлы ике авыл халкы мини-ферма төзү программасында катнашты. 2022 елда төзелгән Евгения Иликпаевның мини-фермасына Валентина Самутова һәм Андрей Иликпаевның мини-фермалары кушылды. Фермер Андрей Иликпаев тарафыннан 450 гектар җир эшкәртелүе дә сөенечле - кырлар буш тормый.

Авылда сыерларның баш саны бераз кимесә дә, сөт тапшыручылар арасында рекордчылар бар - Евгений Иликпаев (17586 литр тапшырылган), Надежда Иликпаева (11853), Лидия Тойкина (6102) һәм башкалар.

Узган ел Кадряковта зур вакыйга булды - авыл территорияләрен үстерү программасы кысаларында яңа спорт мәйданчыгы файдалануга тапшырылды. Ул спортны ихтирам итүче җирле яшьләр өчен менә дигән бүләк булды.

Ахырда җирлек башлыгы аеруча кискен сораулар бирде, аларны җирле дәрәҗәдә генә хәл итеп булмый. Мәсәлән, монда әле 1958 елда төзелгән иске клуб кала. Район башлыгы урынбасары Илфат Ямалиев хәбәр иткәнчә, авылда клуб һәм китапханә белән бергә күп функцияле үзәк төзү планлаштырыла. Проект документлары инде әзер.