Әгерҗе районында яшәүчеләр каен согын актив җыялар

2024 елның 20 апреле, шимбә

Белгән кешеләр каен суын бөтен апрель дәвамында җыярга мөмкин, диләр.

Бу көннәрдә райондашларыбызның күбесе каен суы җыя-җыя аның тәмен татырга ашыгалар. Гадәттә аны җыю март ахырында башлана. Белгән кешеләр әйтә, каен согын бөтен апрельдә җыярга мөмкин, ди.

Нәзилә ЗИННАТОВА, Кичкетаң:

Без түземсезлек белән язны, бигрәк тә каен суының вакытларын көтәбез. Бездә витаминнарга бай бу тәмле табигать бүләген бөтен гаилә ярата. Быел да урманыбызда җыелган каен согын рәхәтләнеп эчәбез. Туганнарны чакырабыз.

Каен согын суыткычта ике-өч тәүлектән дә артыграк сакларга мөмкин. Шуңа күрә "бер ярым ашка" буенча аерабыз һәм салкын камерага урнаштырабыз. Аны җәйге эсседә, мунчадан соң гына эчәргә була. Әмма туңдырылган согны 6 айдан артык сакларга киңәш ителми.

Улларыбыз Айнур белән Айрат балачактан табигатьне саклаучылар. Шуңа күрә каен суын җыйганда агачка зыян китермәс өчен, сак кына эшлиләр. Җирдән 35-50 сантиметр биеклектә кәүсәдә буравчик белән зур булмаган тишекне тишәләр, калай улагын тыгыз итеп урнаштыралар, аның буйлап сок агып төшә. Эчемлек тутырылганнан соң, тишекне агач бөке белән ябалар. Шулай булгач, ул зыян күрмәс, кипмәс.

Альмир ШАРАФИЕВ, Исәнбай:

- Каен суы җыярга безне бала чакта ук өйрәттеләр. Шулай булгач, мин эш тәртибен беләм. Үткән ялларда, Утяганово әби белән бабайга кунакка килгәч, элекке мәктәп участогында үсә торган каеннарны сакланып кына тишкәләде һәм тамчы суын агызып торган банкаларны урнаштырды.

Карт каенның суы бигрәк тә тәмле һәм баллы була, дип ишеткән идем. Минем гаиләм, әти-әнием, әбием һәм бабам, туганнарым бу сүзләрнең дөреслеген расладылар. Безнең балалар да каен согын яраталар. Башка елларда каен согын апрель ахырында җыйганнар.  Ләкин ул аз килеп чыкты.  Бүген вакыт та таптылар, сок та күп.

Ләйсән ШАРИПОВА, Әгерҗе:

- Йөк согын үзебез җыймасак та, ел саен бу тәмле эчемлекне сынап карыйбыз. Я туганнары, я хезмәттәшләре хуплый. Быел да без коллектив белән коллегасы алып килгән каен суы эчтек. Ул витаминнарга бай, күп кенә авырулардан дару булып тора, диләр.

Менә без дә, барлык авырулар һәм чирләр юкка чыксын дип, каен суы эчтек, ә үзебез дә көч һәм сәламәтлек тупладык.