Әгерҗе шәһәрендә Чернобыль фаҗигасе ликвидаторларын искә алдылар

2024 елның 26 апреле, җомга

Чернобыль фаҗигасеннән соң ничә ел узса да, ул беркайчан да онытылмаячак. Һәлакәт нәтиҗәләрен бетерүдә катнашкан 800 мең кеше арасында 19 ир-ат якташларыбыз, Әгерҗе районында туып-үскән кешеләр бар.

Бүген, авариядән соң 38 ел узгач, Җиңүнең мемориаль комплексында традиция буенча хәтер акциясе узды, дип хәбәр итә "Бердәм Россия" партиясенең җирле бүлеге.

"Әгерҗе шәһәре" муниципаль берәмлеге Башкарма комитеты җитәкчесе вазифаларын башкаручы Илнар Гыйззәтуллин җыелучыларга рәхмәтен җиткерде:

- Чернобыль фаҗигасе арттырусыз, бу кешелек тарихында үз-үзеңне корбан итүнең һәм батырлыкның иң якты үрнәге. Бу геройлар безне бу фаҗига нәтиҗәләреннән саклау өчен алардан торган барысын да эшләде. Хәзер безнең бурычыбыз - үз гомерләрен һәм сәламәтлеген миллионлаган кеше саклап калган каһарман-чернобыльчеләр турында хәтерне саклап калу өчен мөмкин булганның барысын да эшләү, - диде Илнар Багданурович.

Чарада катнашучылар бер минутлык тынлык белән чернобыльчеләрне искә алдылар һәм Чернобыль АЭСында авария нәтиҗәләрен бетерү катнашучылары булган якташларына чәчәкләр салдылар.