Җәйге савыктыру кампаниясе чорында туклану принциплары

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

Балаларның һәм яшүсмерләрнең рацион туклануы аларның гармонияле үсешен, төрле органнар һәм тукымаларның морфологик структураларының һәм функцияләренең вакытында өлгерүен, психомотор һәм интеллектуаль үсешнең оптималь параметрларын, инфекцияләр йогынтысына һәм башка уңайсыз тышкы факторларның тотрыклылыгын тәэмин итүче мөһим шартларның берсе булып тора.

Әгәр дә ул микъдар ягыннан һәм сыйфат составы буенча җитәрлек булса, туклану тулы кыйммәтле дип танылырга мөмкин, шулай ук энергия тратларын каплый. Балаларның азык рационы яше, җенесе, климат-еография зонасы, эшчәнлек характеры һәм физик йөкләнеш зурлыгына бәйле рәвештә балансланырга тиеш.

Балалар лагерьларында туклану режимы ничек тәэмин ителә?

Әлеге сорауны Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Алабуга территориаль бүлеге әйдәүче белгеч-эксперты Д.Р. Әхмәтҗанова шәрехли.

"Кайнар туклану оешмасы бала иммунитетын тоту өчен мөһим аспектларның берсе булып тора. Балалар оешмаларында, шул исәптән лагерьларда туклануны оештыру таләпләре СанПиН 2.3/2.4.3590-20 "Халыкның җәмәгать туклануын оештыруга санитар-эпидемиологик таләпләр" (алга таба - СанПиН 2.3/2.4.3590-20) куелган. таләпләр азык-төлек факторына бәйле балаларның сәламәтлегенә куркыныч янауны киметүгә һәм сәламәт туклану ролен арттыруга юнәлдерелгән.

Оешкан балалар коллективларында туклануны кайнар туклану, өстәмә туклану, шулай ук дәвалау һәм диетик туклануга мохтаҗ балалар өчен индивидуаль меню кергән төп расланган менюны гамәлгә ашыру белән тәэмин итәләр. Балаларның туклану рационы расланган менюга туры килергә тиеш. Шул ук вакытта азык продукциясенең бер төрен, ашамлыкларны һәм кулинария әйберләрен азык-төлек продукциясенең башка төрләренә, ризыкларга һәм кулинария әйберләренә, аның азык кыйммәтен исәпкә алып, азык-төлек продукциясен санитария кагыйдәләре һәм нормалары нигезендә алмаштыру таблицасы нигезендә алмаштыру рөхсәт ителә. Кайнар туклануны менюдан чыгару, шулай ук аны буфет продукциясе белән алыштыру рөхсәт ителми.

Балалар оешмаларында балаларга өстәмә туклану оештырганда буфет продукциясе ассортименты «Халыкның туклануын оештыруга санитар-эпидемиологик таләпләр» СанПиН 2.3/2.4.3590-20 «Халыкның туклануын оештыруга санитар-эпидемиологик таләпләр» регламентлана торган азык-төлек продукциясе исемлеген исәпкә алып кабул ителергә тиеш. Соклар, эчемлекләр, эчә торган су сәнәгать җитештерүенең кулланучылар төргәгендә сатылырга тиеш; буфетта соклар, эчемлекләр, эчә торган суны аерырга рөхсәт ителми.

Шуның өстенә, балаларның туклануында су да мөһим роль уйный. Бу, барыннан да элек, суның күзәнәкләр һәм тукымаларның состав өлеше булуы белән аңлатыла, аның өлешенә кеше тәне массасының 65% ка якыны туры килә. Су организмнан соңгы матдәләр алмашы продуктларын организмнан чыгару өчен дә кирәк. Шуңа күрә балалар оешмаларында эчәргә яраклы режим тәэмин ителергә тиеш. Ул стационар эчә торган фонтанчиклар, су бирү җайланмалары урнаштыру, төргәкләнгән эчәр су бирү яки кайнар эчә торган су куллану юлы белән оештырылырга мөмкин. Шул ук вакытта төргәкләнгән (бутилирланган) эчә торган су, аның килеп чыгышын, иминлеген һәм сыйфатын раслаучы документлар булганда, балаларга бирү өчен мәҗбүри таләпләргә туры килә ".

Җәйге савыктыру кампаниясе чорында Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Алабуга территориаль бүлеге тарафыннан Алабуга, Менделеевск, Әгерҗе районнары территориясендә урнашкан балалар сәламәтләндерү оешмаларына контроль алып барыла. Шулай ук азык әзерләү, азык-төлекне транспортировкалау һәм аларны балалар учреждениеләрендә саклау шартлары, азык-төлекнең һәм әзер ризыкларның срокларын үтәү һәм сату, туклану режимы һәм балалар өчен рационны дөрес бүлү процессы да контрольгә алынырга тиеш.