«Хыял» хореография коллективы Төркиягә баруы турында хис-кичерешләре белән уртаклашты

2024 елның 10 мае, җомга

Педагог сүзләренә караганда, балалар аннан, яңадан киләчәкләр дигән өмет белән, күз яшьләре белән китеп бардылар.

Район башлыгы Ленар Нургаянов һәм “Хыял” хореография коллективы ярдәме белән Төркия Республикасында халыкара балалар фестивалендә булды. Балалар мәдәният һәм мәгариф өлкәсендә дустанә элемтәләр урнаштыру чараларында катнаштылар.

Исегезгә төшерәбез, узган елның июнендә Әгерҗе районында ТР Әгерҗе муниципаль районы (Россия Федерациясе) һәм Чайджум (Төркия Республикасы) муниципалитеты арасында тугандаш элемтәләр урнаштыру турында Килешү имзаланды. Муниципалитетлар ике шәһәрнең дә мәдәни, икътисадый, социаль һәм спорт мөнәсәбәтләрен үстерү өстендә эшләячәк, дип планлаштырылган иде.

Күптән түгел генә Иж-Бубыйлылар чит илләрдән исән-имин әйләнеп кайттылар һәм тәэсирләре белән уртаклаштылар.

Аларны озата барган педагог Эльмира Маннапова белдергәнчә, Казан - Стамбул маршруты буенча сәяхәт искиткеч тәэсир калдырды.

- Күпчелек балалар самолетта үзләренең беренче очышын ясадылар. Истанбулдан Чайджумга күчкәндә балалар илнең табигате һәм архитектурасы белән таныштылар. Иң көтелмәгән һәм күңелле сюрприз - мэр Бюлент Кантарджи белән танышу булды, ул, соңрак булса да, безне кунакханә янында көтте. Без җитәкче һәм аның командасы белән җылы аралаштык, - дип сөйли Эльмира Нәзиф кызы.
Төркиядә булуларының икенче көне темасы "Тарих" булды. Алар Чайджум һәм Фильос шәһәрләренең барлыкка килүе һәм үсеше турында белделәр, Кара диңгез буенда булдылар, җирле егетләр белән аралаштылар һәм футбол уйнадылар.

Безнең делегация өчен «Мәрьям Атмаджа - хәрби әсирләрнең әнисе» фильмын карау һәм аның режиссеры Алан белән очрашу мөһим вакыйга булды. Бу документаль фильмның төп герое - Иж-Бубый мәдрәсәсенең мәгърифәтчесе Гобәйдулла Буби кызы. Балалар Төркиянең милли каһарманы булган якташыбызның батырлыгы турында фильм карадылар. «Аулак ой» биюен башкарган иж-бобьинецлар үзләре дә бу очрашуның чын бизәге булдылар.

Тарихи урыннар буйлап сәяхәт Юнесконың Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертелгән шәһәргә баруны дәвам итте. Ул Алабуганың тугандаш шәһәре.

- Шәһәр мэры һәм аның командасының безне озата баруы, уңайлыклар турында кайгыртулары һәм безнең белән вакыт үткәрүләре бик күңелле булды, - дип дөресен әйтә Эльмира Нәҗип кызы. - Без бер-беребез турында күп белдек һәм алга таба хезмәттәшлек өчен ачык икәнлекне күрсәттек.

Аларның Төркиядә булуның рәсми өлеше Барбарос исемендәге урта мәктәптә башланды. Мәктәп коллективын җылы кабул итү, шулай ук балаларны яклау көненә багышланган рәсемнәр күргәзмәсе, концерт номерлары һәм интерактив биремнәр, бүләкләр белән уртаклашу шулай ук балаларга якты тәэсир калдырды. Алар мэр һәм прокурор Чайджум, губернатор һәм мәгариф идарәсе башлыгы кабул итүләрендә булдылар. Хәйриячелектә актив катнашучы бер җитештерү предприятиесендә булдык - карауны һәм кайгыртуны таләп итүче хайваннарның төрле төрләрендә яшәү өчен шартлар тудыра.

Балалар зоопаркта да булдылар. Ә көн азагы Чайджум администрациясеннән кул эше туңдырылган тәмле сый булды.

Төркия Республикасында балаларны яклау көне - иң мөһим бәйрәмнәрнең берсе.  Бу көннең аерым атмосферасын безнең егетләр дә тоя алды.

- Ататөрек иленең юлбашчысы һәйкәле янында шәһәр һәм аның структуралары җитәкчеләре, мәктәп вәкилләре, җирле халык җыелды. Чара флагны күтәрүдән һәм гимнны башкарудан башланды - дип сөйли Эльмира Нәзиф кызы. - Иң зур тантана стадионда узды: мэр, губернатор, мәгариф идарәсе җитәкчесе, бию һәм спорт коллективлары котлавы. Овацияләр белән шәһәр халкы безнең делегацияне һәм ансамбль чыгышын каршы алды. Барысы да фотога төшәргә, егетләр белән танышырга һәм аралашырга теләделәр.

Чараның дәвамы Төркиядән һәм Германиядән килгән балалар белән табигатьтә уртак пикник булды. Уеннар, биюләр, җырлар якыннанрак танышырга һәм уртак тел табарга ярдәм итте. Шәһәр халкы һәм мэры егетләр чыгышлары белән шулкадәр тәэсирләнде ки, аларны телевидениегә профессиональ төшерүгә чакырдылар.
Өч илнең балаларын аралашу уртак кичке ашта тәмамланды, анда шәһәр мэры Бюлент Кантарджи катнашты.

Ә менә яшь артистлар үзләре ни сөйлиләр...

Сабина ГӨБӘЙДУЛЛИНА:

- Бу сәфәр гомергә истә калыр, чөнки анда безне бик җылы каршы алдылар, безгә бик игелекле булдылар. Безгә, үз чиратыбызда, аларның чыгышларын сөендерү ошый иде. Без Төркиядә булганда, берничә төрек сүзен өйрәнергә өлгердек, һәм җирле халыкка алардан ишетү күңелле булгандыр дип уйлыйм.
Йөрәкләребездә бик озак тәэсирләр һәм хис-кичерешләр калачак. Мин яңадан анда эләгүенә бик шат булыр идем.

Лениза ЗИГАНГАРАЕВА:

- Чайджум шәһәренә килгәннән бирле мине гадәттән тыш табигать, традицион затлы ризыклар, тәмле ризыклар таң калдырды. Әмма аралашу өчен безгә ашкынган балалар миндә иң зур тәэсир калдырды. Төркия халкы искиткеч мәрхәмәтле һәм кунакчыл. Мин аларның кызыксынуларын һәм аларның күзләре аша безгә карата мәхәббәтләрен күрдем. Чайджумга бару минем күңелемдә тирән эз калдырды. Мин һичшиксез безне көткән җиргә кайтам, яраталар һәм туганнарча кабул итәләр. Юл күрсәткән өчен район башлыгы Ленар Фәрид улына рәхмәт!