Июнь аеннан бурычлыларга пени яза башлыйлар

2024 елның 26 мае, якшәмбе

пенялар һәм штрафлар исәпләүдән качу өчен торак-коммуналь хезмәтләр өчен акчаны үз вакытында кертү мөһим.

20 майга торак-коммуналь хезмәтләр өчен җыю 52,16 процент тәшкил итә. Бу узган ел шушы ук датага җыелу күрсәткеченнән түбәнрәк.

Җитәкчеләр белән эшлекле киңәшмәдә идарәче компания директоры Роман Альчиков хәбәр иткәнчә, июнь аеннан бурычлыларга пени яза башлаячаклар.

- пенялар һәм штрафлар исәпләүдән котылу өчен торак-коммуналь хезмәтләр өчен акчаны үз вакытында, гомуми кагыйдә буенча - киләсе айның 10 ына кадәр кертергә кирәк, - дип ассызыклады Роман Владимирович. Түләмәгән өчен җырчылар 31 нче көннән соң исәпләнә. Хисап квитанциядә күрсәтелгән иң соңгы түләүдән соң башлана. Пепеня күләме Үзәк Банкның төп ставкасының 1/300 тәшкил итә (бүгенге көнгә 16% тәшкил итә) һәр көн срогы узган өчен бурыч суммасыннан.

Ә 91 көннән соң пенялар күләме -1/130 ставка күләмендә исәпләнә. Беренчел мәгълүматлар буенча, июньдә май аенда күбекләр 827358,58 сум тәшкил итәчәк.