Татарстан Республикасы территориясендә Шторм кисәтүе

2024 елның 22 июне, шимбә

«Татарстан Республикасы УГМС» федераль дәүләт бюджет учреждениесеннән 2024 елның 22 июнендә 15 сәгать 00 минутта шторм кисәтүе килде:

«Якындагы 1-3 сәгатьтә, 22 июнь көненә кадәр сакланган килеш, төнлә һәм 2024 елның 23 июнендә иртән, Татарстан Республикасының көнчыгыш яртысында урыны белән явым-төшем яуганда, 15-20 м/с җил көчәюе, локаль рәвештә 24 м/с, көчле яңгырлар һәм яңгырлар, аерым районнарда явым-төшем көтелә».

Татарстан Республикасы территориясендә фаразлана торган метеорологик күренешләрне исәпкә алып, куркынычлар арта:

энергетика комплексы һәм ТКХ объектларында авария ситуацияләре;

начар ныгытылган, киң форматлы, төзелеш һәм реклама конструкцияләре җимерелү, искергән агачлар төшү;

яшен тизлеге белән җиһазланмаган объектларның, шул исәптән атмосфера электры разрядлы биналарның һәм кешеләрнең, техноген янгыннарның ватылуы;

төзелеш мәйданчыкларында манара краннары кимү;
җирлекнең түбән участокларын һәм урам-юл челтәрен су басулар; су объектларында һәлакәтләр барлыкка килү.
Шулай ук гадәттән тыш хәлләр (вакыйгалар) ихтималы арта.

Елга (аз үлчәмле судноларда) һәм авиация транспортында һава шартлары республика территориясендә аэропортларның эшен шактый киметә ала.