Әлфия Когогина: Федераль законнарны кабул итеп, бюджетка акча салу гына аз. Аларны әле республикага да җәлеп итәргә кирәк.

2024 елның 24 июне, дүшәмбе

Дәүләт Думасы депутаты, Кече һәм урта эшмәкәрлек комитеты рәисенең беренче урынбасары Әлфия Когогина рәислегендә «АЙСИЭЛ ЭЛЕКТРОНИКС» исәпләү техникасы җитештерүче мәйданчыгында дәүләт программаларын гамәлгә ашыру һәм төбәк икътисадына федераль акчаларны җәлеп итү буенча эшче төркемнең чираттагы утырышы булды.

"Дәүләт Думасы депутатларының төп функциясе - федераль законнарны кабул итү, шул исәптән төрле дәүләт программаларын финанслауга акча салынган Россия Федерациясе бюджеты турында. Әмма акчаларны бюджетка салу гына аз, аларны республикага да җәлеп итәргә кирәк. Безнең эш төркеменең бурычы да шунда, анда без бер командада, ТР хөкүмәте һәм сәнәгать предприятиеләре белән, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендә, үз эшебезне төзибез, - дип шәрехләде Когогина.

Чарада Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрының беренче урынбасары Родион Карпов, «АЙСИЭЛ ЭЛЕКТРОНИКС» ҖЧҖ генераль директоры Евгений Степанов, Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры Дамир Галиев катнашты.

Утырыш барышында катнашучылар агымдагы эш нәтиҗәләре турында фикер алыштылар. Агымдагы елның 5 аенда Татарстан предприятиеләре дәүләт программалары төркеме карамагындагы 38,7 млрд сум федераль акча алды, шул исәптән 36 млрд сум - сәнәгатьне үстерү һәм аның конкуренциягә сәләтлелеген арттыру» программасы буенча һәм 2,7 млрд сум - Сәнәгатьне үстерү фондының ташламалы заемы.