Алмаз Зиннәтов укучылар өчен җаны-тәне белән яна

2024 елның 24 июне, дүшәмбе

Ул укучыларның йөрәгенә юл таба белә, аларның талантларын үстерергә булыша, намуслы, ихлас кеше булып тора.

Алмаз ЗИННАТОВ - Кичкетаң мәктәбенең иң хөрмәтле педагогларының берсе. Әти-әнисе дә, хезмәттәшләре дә аны укучылар йөрәгенә юл таба белгән, аларның талантларын үстерергә ярдәм иткән, намуслы, ихлас кеше булган өчен хөрмәт итәләр.

Алмаз 1969 елда Барҗы-Омгада туган. Урта мәктәпне бетергәч, Ижевск механика институтына укырга керә. 1991 елда югары уку йортын тәмамлаганнан соң, матур һәм уңган кыз Нәзилә исемле гаилә төзи.

Туйдан соң яшьләр Алабугага китә. Ә 2002 елда кече ватанга кайтырга һәм Кичкетаң авылында төпләнергә булдык. Зур, игелекле йорт салдылар да чын авыл тормышы белән яши башладылар. 2012 елның сентябрендә язмыш Алмаз Альбиртовичны туган мәктәбенә алып килде. Ул физкультура һәм ОБЖ укыта башлады.

Физкультура күптәннән иң яраткан фәннәрнең берсе. Укытучы беренче көннән үк аны кызыклырак һәм мавыктыргычрак итәргә тырыша. Балаларны спорт уеннарына җәлеп итеп, нинди генә ярышлар оештырмый. Балаларның куркынычсызлыгын тәэмин итү турында да, санитария-гигиена нормаларын үтәү турында да кайгырта. Укучылар өчен җан иясе яна, аларны нормативларны тапшыруга актив әзерли. Волейбол һәм баскетбол секцияләрендә шөгыльләнүче укучылар район ярышларында да артта калмый. Әгәр малайлар һәм кызлар һәр елны кул сугышы буенча район, республика һәм төбәкара ярышларда катнашсалар һәм призлы урыннар яуласалар, бу эштә Алмаз Альбиртовичның да өлеше зур.

Зиннәтовлар - үрнәк, хезмәт сөючән укытучы гаиләсе. Нәзилә Мөхәммәтнур кызы күп еллар мәктәп директоры булып тора. Иренә йөкләнгән җаваплылыкны аңлап, Алмаз Альбиртович аңа ышанычлы терәк һәм зур ярдәмче булырга тырыша. Алар барысын да бергәләп эшлиләр. Бу мәктәп тормышында да яхшы чагыла. Ышанычлы тыл була торып кына, кеше канатлана һәм яңа биеклекләргә күтәрелә.

Зиннәтовлар гаиләсендә менә дигән ике малай үсеп чыкты. Өлкән, Айрат, авылда яши. Күп терлек асрый, игенчелек белән шөгыльләнә. Кече Айнур Чаллыда эшли. Быел Зиннәтовлар гаиләсендә зур вакыйга булды. Өлкән улым өйләнде. Аның яшь хатыны Регина Алабугада туган, чит телләр укытучысы. Гаиләдә тагын бер педагог барлыкка килде.

Нәсимә ҺАРРИ УЛЛИНА