«Әни, миңа питбайк сатып ал»: куркыныч уенчык нәрсәгә китерергә мөмкин?

2024 елның 30 июне, якшәмбе

Әгерҗе питбайк катнашындагы юл-транспорт һәлакәте теркәлгән инде.

"Әни, миңа питбайк сатып ал", - еш кына хәзер мондый үтенечне өлкән яшүсмерләрдән генә түгел, 10 яшьлек малайлардан да ишетергә була. Улына шундый куркыныч "уенчык" сатып алырга кирәкме һәм бу нәрсәгә китерергә мөмкин - бу һәм башка актуаль мәсьәләләр юл хәрәкәте куркынычсызлыгы комиссиясенең киңәйтелгән утырышында тикшерелде.

Район юлларында авария хәлен анализлап, ЮХИДИ бүлекчәсе начальнигы Юрий Глезденев Әгерҗедә булган юл-транспорт һәлакәтендә җентекләбрәк тукталды.

Әйтик, 10 июньдә Чехов урамы чатында һәм Гагарин тыкрыгында "Лада" автомобиле йөртүчесе, уңнан баручы питбайкка юл бирмичә, бәрелеш ясады. Нәтиҗәдә питбайк белән идарә итүче яшүсмер һәм аның балигъ булмаган пассажиры авыр җәрәхәтләр алган. Өстәвенә, кыз мотошельсез булган. Хәзерге вакытта ике яшүсмер дә Чаллыда хастаханәдә ята.

Әгәр дә "Лада" йөртүчесе кагыйдәләрне бозса, яшүсмер дә дөрес булмаган, чөнки питбайк спорт инвентаре булып тора, һәм анда гомуми файдалану юлларында йөрү тыелган. Ә күбрәк монда балага куркыныч уенчык сатып алган һәм аңа ничек уйнарга кирәклеген аңлаткан ата-аналар хаклы түгел.

- Профилактика эшен алып баруга карамастан, мәктәпләрдә, ата-аналар җыелышларында әңгәмәләр үткәрелсә дә, әти-әниләр балаларга питбайкалар сатып алуны дәвам итә, - дип хәбәр итә Юрий Глезденев.

Алай гына да түгел. Шәхси секторда яшәүчеләр узып баручы питбайкларның бертуктаусыз кичке үкерүләренә зарлана, район администрациясенә яшь питбайкерларның әти-әниләреннән хат килгән. Алар махсус мәйданчыкны җиһазландыру мәсьәләсен хәл итүне сорыйлар.

Монда сүзне «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУнең Чаллы филиалы башлыгы урынбасары Константин Илюхин алды.

- Мин 30 ел Эчке эшләр министрлыгында хезмәт иттем, шуларның 20се ГАИ хезмәтендә. Шактый тәҗрибә туплаган кеше буларак әйтәм: мин кискен каршы! Әгерҗедә мондый мәйданчыкны җиһазлау мөмкинлеге юк. Норматив-хокукый документлар, киртәләр, лицензияле трасса, янгын куркынычсызлыгы чаралары, электр белән тәэмин итү, медицина белешмәсе, питбайк белән идарә итү хокукы - мотоспорт таләпләренә туры килергә тиешле әйбернең бик аз өлеше генә. Ә әти-әниләргә мөрәҗәгать итеп әйтәм: питбайк сатып алганда, сез балага "үлем" уенчыгы сатып аласыз. Әгәр өегездәге фаҗигане телисез икән - рәхим итегез! - диде Константин Георгиевич.

Аның тәкъдиме буенча, яшүсмерләргә А1 категориясе хокукларына өйрәнергә мөмкинлек бирү яхшырак ("җиңел" мотоциклларны эксплуатацияләү).
Комиссия утырышында катнашкан район прокуроры урынбасары Антон Поляков чыгыш ясаучыны тулысынча хуплады.