Әгерҗе шәһәрендә янгын куркынычсызлыгы буенча планлы өйрәнүләр узды

2024 елның 1 июле, дүшәмбе

Янгын урынында янгын сүндерү буенча оператив штаб ачылды

Әгерҗе район суды бинасында Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Федераль янгынга каршы хезмәте бүлекчәләре белән берлектә план буенча янгын-тактик өйрәнүләр үткәрелде, алар, Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе Федераль янгын сүндерү хезмәте җитәкчесенең урынбасары, эчке хезмәт капитаны Евгений Шутников хәбәр иткәнчә, янгын сүндерүчеләр һәм суд хезмәткәрләренең эш планын эшләргә мөмкинлек бирде.

Янгын урынында янгын сүндерү буенча оператив штаб эшли. Өйрәнүләрнең тактик фикере буенча янгын суд бинасының 2 катындагы бүлмәләрнең берсендә килеп чыккан. Бина ишегалдында хезмәткәрләр янгын куркынычсызлыгы буенча инструктаж үтте, аларга янгын сүндерү җайланмасы белән ничек файдаланырга икәнен искә төшерделәр.

Эш шартлары хәзергегә якынлашкан: хезмәткәрләрне эвакуацияләү коридорларның төтенләнү имитациясе белән узган. Суд хезмәткәрләрен коткару өчен янгын сүндерүчеләр 2 нче кат тәрәзәләренә янгын автобаскычларын җәелдерделәр, ә янгын чыганагын сүндерү өчен тәрәзәләргә өч тезмә баскычлар җәелдерделәр. Шул ук вакытта коткаручылар башка "зыян күрүчене" янгын баскычлары ярдәмендә төшерделәр.

Укулар уңышлы үтте, эвакуация тизлеге буенча нормативлар үтәлде, куелган барлык бурычлар үтәлде. Суд хезмәткәрләренең, янгын сүндерүчеләрнең һәм коткаручыларның гамәлләре, гадәттән тыш хәл килеп чыкканда, барысы да оператив һәм килешеп эшләсен өчен, автоматлаштыруга җиткерелде.

Янгын-тактик өйрәнүләр тәмамлангач, шартлы янгын сүндерүдә катнашучыларның гамәлләрен тикшерделәр һәм нәтиҗәләр ясадылар. Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча ФПС җитәкчелеге янгын сүндерүчеләр һәм суд хезмәткәрләре гамәлләренә югары бәя бирде.