“Кичке Таң” Әгерҗе заказнигы - Татарстан Республикасында тыюлык мәйданы буенча икенче

2024 елның 26 июле, җомга

Заказникка 1997 елда нигез салынган.

1. Төзелү тарихы.

Республикада 17 дәүләт табигый тыюлыгы исәпләнә. Мәйданы буенча икенче урында - «Кичкетаң» заказнигы - безнең районда. Ул 1997 елда ТР Министрлар Кабинеты карары белән оештырыла.

2. Хайваннарның һәм үсемлекләрнең Видовой составы.

Тыюлык территориясе, болын һәм урман бергәлекләрен, үлән сазлыкларын һәм авыл хуҗалыгы җирләрен дә кертеп, 9800 гектар били. Бары тик Иж елгасының үз территориясе буйлап ага торган озынлыгы гына да биредә йөз километр, ә аның кушылдыклары 26 километр тәшкил итә. Тыюлыкның үсемлекләр дөньясы шактый күптөрле. Биредә Татарстанның Кызыл китабына кертелгән үсемлекләрнең 60 төре үсә. Алар арасында пальчатокоренник таплы, неоттиант клобучковая, кувшинка, озынрак рдест һәм башкалар.

Тыюлык территориясендә 99 төр кош билгеләп үтелде. Бигрәк тә күпсанлы - камыш солысы, сары дерелдәвек, карга, саз камышы, гади солы боткасы, соры карга, саескан, сыерчык, зәп-зәп. 42 төр Кызыл китапка кертелгән. Болар - аккош-шипун, болын һәм болын болыны, ак койрыклы орлан, соры торна, кулик-кырык, кедровка һәм башкалар.

Соңгы елларда аккошлар саны шактый артты. Беренче елларда тыюлык барлыгы дүрт пар гына булса, хәзер инде 350 пар. Дөрес, күбесендә аккош-шипуннар. Ә аккош-кликунов барлыгы 30 пар.

Ак койрыклы бөркет саны да үсә. Исәпләүләр буенча, тыюлыкта алар 20 гә якын. Соңгы елларда көчле аюлар да артты.
Хайваннардан Кызыл китапка 68 төр кертелгән.

3. Тыюлыкның бурычлары.

Табигый комплексларны һәм аларның компонентларын, биологик төрлелекне, хайваннар яшәү һәм үсемлекләрнең ТР Кызыл китабына кертелгән урыннарын саклау һәм торгызу - тыюлык хезмәткәрләренең төп бурычларының берсе. Алар законсыз ау һәм балык тоту белән шөгыльләнүче гражданнарга патрульлек итәләр һәм штраф салалар.

Бу елларда биредә чын профессионаллар, табигатьне яратучылар эшли.

4. Тыюлык җитәкчелеге.

Әһли Фәйзуллин тыюлык төзелүнең беренче көннәреннән үк үз кулына җитәкче браздасын алды һәм 20 ел үзенең җаваплы вазыйфаларын намус белән башкарды. Инспекторлар Тәлгать Нуриев, Әлфия Нуриманова, тыюлыкның хәзерге җитәкчесе Руслан Маннапов табигый байлыклар сагында сакта тора. Биоресурслар буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитетының районара бүлеге җитәкчесе Эдуард Хуҗиәхмәтов та аларга зур ярдәм күрсәтә.

5. Тыюлык нәрсә белән яши?

Татарстан кешегә табигатьтә үз урынын ачыклауны таләп итә торган халыкара документ - "Җир хартиясе" гамәлгә ашырылган беренче төбәк булды. Шуңа бәйле рәвештә 2006 елда «Кичкетаң» дәүләт тыюлыгы территориясендә республика җитәкчелеге белән берлектә Татарстанда бердәнбер «Җир хартиясе» аллеясы салынды. Шуннан бирле авыл җирлеге советы хезмәткәрләре һәм авыл халкы әлеге аллеяда тәртипне саклау буенча зур эшләр башкаралар.

Агач утырту белән бергә чүп-чарга каршы көрәш алып барыла. Экологик тематикага конкурслар игълан ителә һәм йомгаклау чаралары үткәрелә.