Әгерҗе районында гражданнар җыены башланды

2024 елның 14 августы, чәршәмбе

Беренче җыен Күсә авыл җирлегендә узды

Әгерҗе районы авылларында гражданнар җыенына старт бирелде. Җыен беренчеләрдән булып Теркә авыл җирлегендә узды, ул районда иң зурысы. Тирсә авыл җирлегенә барлыгы биш торак пункт - Тирсә, Назяр, Мордва, Туба, Чишмә керә. Барлыгы 843 хуҗалык исәпләнә. Анда 1765 кеше яши.

Үткәрелгән җыелышта уңай моментлар да яңгырады, проблемалы мәсьәләләр дә күтәрелде.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, быел җирлектә берьюлы берничә объектта төзелеш эшләре алып барыла: «Миләүшә» балалар бакчасы, спорт комплексы, мәктәп ашханәсе, күпфатирлы йортлар, Үзәк урам буйлап юлларга асфальт җәю үткәрелгән. Үзара салым кысаларында терсызлар 477 мең сум җыйганнар. Хөкүмәт җыелган сумга дүрт сум өстәгәч, сумма 2 миллион 388 сум тәшкил итте.

Тернәләрдә масштаблы ремонт эшләре алып барылуга карамастан, хәл итәргә кирәк булган проблемалар да бар. Иң кискен мәсьәлә - Чаж елгасы аша күпер салу, су белән тәэмин итү мәсьәләләре дә бар.

- Бу проблемалар безгә таныш. Аларны хәл итү башланды, - диде район башлыгы Ленар Нургаянов.

Җыенда актив авыл кешеләрен бүләкләү тантанасы тәмамланды.