Үз нәселендә уникаль булган беренче кырмыска Әгерҗе үзәк урамында пәйда булды

2024 елның 30 августы, җомга

Аның тантаналы ачылышы Республика көнендә һәм Шәһәр көнендә узды

Татарстан Республикасы көнендә һәм К.Маркс урамы буенча Шәһәр көнендә тантаналы рәвештә тагын бер мемориал ачылды - батыр якташыбыз, Советлар Союзы Герое Асаф Абдрахманов портреты төшерелгән кырмыска.

Чарада шәһәр мәктәпләре укучылары һәм укытучылар, гади шәһәр халкы катнашты. Мизгелнең тантаналы булуын кадетлар һәм 2 нче мәктәп яшьләре Россия һәм Татарстан флаглары белән тагын да күбрәк ассызыкладылар.

Халык алдында район башлыгы Ленар Нургаянов чыгыш ясады. Ул Бөек Ватан сугышы елларында фашизмга каршы көрәшүче буынның һәм хәзерге геройлар буынының тарихи бәйләнешен ассызыклады.

Геройның бертуганының улы Эрнст Ниязов истәлеген мәңгеләштерү өчен зур рәхмәт белдерде. Шәһәр активисты 1 нче гимназиянең Асаф Абдрахманов исемен бирү тәкъдиме белән чыкты, анда үз вакытында безнең батыр якташыбыз укыган иде.

Идея илһамчылары адресына да, иганәчеләр адресына да, кырмыска ясаучылар - рәссамнар Радик Ибрашев һәм Оксана Шәрәфетдинова адресына да җылы рәхмәт сүзләре яңгырады. Сүз уңаеннан, Радик һәм Оксана яңа проектлар булдыру турындагы планнары белән уртаклаштылар.

- Бөек Ватан сугышында катнашучылар арасында тагын өч Советлар Союзы Герое бар. Без дә шул рәвешчә аларның исемнәрен мәңгеләштерергә телибез, - диделәр алар.

Алар икенче сурәткә урын инде сайланган дип таныдылар. Димәк, район тарихы буыннарга бәйле рәвештә дәвам итәчәк, ә геройлар турындагы истәлек мәңге яшәячәк.