3нче мәктәптә якташ драматург Таҗи Гыйззәтне искә алдылар

2024 елның 17 сентябре, сишәмбе

Тантаналы чараны музей җитәкчесе Герасимов Илзидә ачты

1895 елның 15 сентябрендә Әгерҗе районының Барҗы-Омга авылында күренекле татар драматургы Таҗи Гыйззәт туган. Бу көнне, гадәттәгечә, 3 нче мәктәп укучылары һәйкәл янына җыелалар.

Бу көннәрдә мәктәп Татарстан Республикасында Таҗи Гыйззәт исемен йөрткән бердәнбер мәктәп булуы белән горурлана. Шулай ук мәгариф учреждениесендә бөек татар драматургының тормышын һәм иҗатын тасвирлаган музей да оештырылды, ул озак яшәмәде, әмма бик нәтиҗәле тормыш кичерде.

Тантаналы чараны музей җитәкчесе Герасимова Илзидә ачты. Ул драматург биографиясендәге иң әһәмиятле фактларны искә төшерде. Алга таба укучылар якташ тормышыннан шигырьләр һәм кызыклы фактлар сөйләде.

Чараны Башаров Зилия дәвам итте, ул скрипкада "Наемщик" драмасына музыкадан вальс башкарды. Чара һәйкәл итәгенә тере чәчәкләр кую белән тәмамланды.