Әгерҗедә 18 яшьлек ир-ат ялган юл белән өлкән яшьтәге хатын-кызлардан 100 мең сум акча алган

2024 елның 18 сентябре, чәршәмбе

Үз-үзенә 30 мең сум калдырдым, ә калганнары билгеләнмәгән катнашучылар куллана торган банк счетына күчерелде.

Әгерҗе районы прокуратурасы мошенниклыкта гаепле дип танылган 18-яшьлек егеткә карата җинаять эше буенча дәүләт гаепләвен хуплады.

Узган елның 14 апрелендә Әгерҗедәге өлкән кешеләргә стационар телефоннарга шалтыратулар булды. Тикшерүче буларак тәкъдим итеп, ялган мәгълүматны аларның туганнары юл-транспорт һәлакәтен башкарганнар, зыян күрүчеләрне дәвалау һәм җинаять җаваплылыгына тартылмау өчен курьерга 100 мең сум күләмендә акча бирергә кирәк, дип хәбәр иттеләр.

Ул вакытта әле балигъ булмаган гаепләнүче, Әгерҗедә адрес алып, өч өлкән яшьтәге хатыннан 300 мең сум акча алган. 30 мең сум үзенә калдырды, ә калганнары билгесез катнашучылар куллана торган банк счетына күчерелде.

Гаепләнүче үз гаебен тулысынча таныды. Суд, гаепләнүчегә карата элек булган хөкем карарын исәпкә алып, гаепле җәзаны гомуми режимдагы төзәтү колониясендә 10 айга иреген чикләп, 4 ел 6 ай ирегеннән мәхрүм итү рәвешендә билгеләде. Хөкем карары законлы көченә кермәде.

Әгерҗе районы прокуратурасы материаллары буенча