Әгерҗе районында эре мөгезле терлекләр лейкозы буенча вәзгыять киеренке булып кала бирә

2024 елның 22 сентябре, якшәмбе

Ел башыннан алып шәхси хуҗалыкларда эре мөгезле терлекләр лейкозы белән авыруның 21 очрагы ачыкланган

Бүгенге көндә республикада да, безнең районда да эре мөгезле терлекләр лейкозы буенча эпизоотик вәзгыять киеренке булып кала бирә. Мөгезле эре терлекнең авыруы (кан рагы) - терлекләрнең йогышлы авыруларына карый, аның буенча карантин билгеләнә.

Лейкоз вирусы китереп чыгарган авыру башта күзгә күренерлек клиник билгеләрсез уза, ә аннары авыру һәм йогышлы хайваннарның органнарында һәм тукымаларында шеш барлыкка килү белән күренә. Авыруның башка чоры 2 айдан 6 елга кадәр тәшкил итә. Сәламәт һәм йогышлы терлекләрне көтү, бозауларны сөт һәм авыру сыерлардан сөт белән саву, йогышлы лейкоз таратыла, аларда лейкоз авырулы үгезләрне орлыкландыру өчен кулланыла.

Татарстан районнарында эре мөгезле терлекләр лейкозы буенча экологик вазгыять киеренке. Мәсәлән, Әгерҗе районында терлекләрнең баш саны җәмәгать секторында имин. Әмма лейкоз хайваннар ачыклана торган хуҗалыклар да бар.

Ел башыннан шәхси хуҗалыкларда Сарсак-Омга, Красный Бор, Терси, Иж-Бубый, Кудашево, Яңа Аккүз һәм Яңа Бизәк кебек торак пунктларда эре мөгезле терлекләр лейкозы белән авыруның 21 очрагы ачыкланган. 4 хайван итенә кертелгән.

Барлык лейкоз терлек хуҗаларына терлекләрне үрчетүгә, тотуга (суюга чыгарылудан тыш), җәйге чорда терлекләрне көтүне тыю һәм терлекләрне сәламәт килеш тоту турында хезмәт язмалары тапшырылды. Шунысын да билгеләп үтәсе килә: лейкоз вирусы ачыкланганда, алар авыру яки йогышлы хайваннардан котылырга ашыкмыйлар. Ә бит лейкоз - ахыргача өйрәнелгән авыру түгел. Бәлки, ул авыру хайваннан кешегә тапшырыладыр.

Көз җитү белән хайваннарда җәмәгать секторында да, шәхси хуҗалыкларда да диагностик һәм профилактик чаралар башланды. Безнең тарафтан себер түләмәсенә, эмкарга, котыру, нодуляр дерматитка каршы вакцинация, туберкулезга тикшерү, лейкозга кан алу, бруцеллезга кан алу уздырыла.

Шуңа күрә терлекләр хуҗаларына мөрәҗәгать итәбез: ветеринария чараларын уздырганда баш тартмагыз, ә терлекләрне прививкаларга һәм тикшеренүләргә бирегез. Барлык чаралар да сезнең терлегегезнең сәламәтлеген саклап калуга юнәлдерелгән. Ә безнең сәламәтлегебез, шулай ук якыннарыбызның сәламәтлеге үзебезгә бәйле. Бары тик сәламәт хайваннар гына сәламәт продукция бирәләр.

Ольга АКУЛОВА, Әгерҗе район ветеринария берләшмәсе башлыгы урынбасары