Варклед-Бодье шәһәрендә "Бәхетле Пилмән" фестивале Удмуртиядән кунаклар җыйды

2021 елның 15 феврале, дүшәмбе

13 февральдә Татарстан Республикасы Әгерҗе муниципаль районының Варклед-Бодья авылында 18 февральдә билгеләп үтелүче Бөтендөнья пилмән көненә багышланган «Шудо пельнянь» (Бәхетле пилмән) район фестивале узды.

Русьтә пилмәнгә инде 600 елдан артык һәм бу еллар дәвамында алар гаилә учагы һәм өйдәге иминлек символы булып санала. Кагыйдә буларак, алар бөтен гаиләләре белән дәвалана һәм аның белән бергә ашыйлар бит. Яңа ел алдыннан пилмән ясау һәм аларны әзерләү – 1 гыйнвар иртәсендә үзенчәлекле традиция. Шул ук вакытта пилмән бер генә тапкыр түгел, ә суыту камерасы яки аны алыштыручы ярдәмче бина сыйфатында пешерелә.

Әгерҗе муниципаль районының Варклед-Бодья авылында бу традицияне саклау өчен менә икенче ел инде әлеге фестиваль үткәрелә. Фестиваль район халкын гына түгел, ә Удмуртиядән, Сарапулдан һәм Башкортстаннан килгән якын кунакларны да берләштерә.