Район укучылары "кайнар мичтән кайнар мичләр" мичкә өйрәнделәр"

2021 елның 20 феврале, шимбә

21 февральдә дөньяда Халыкара туган тел көне билгеләп үтелә. Ул 1999 елның ноябрендә ЮНЕСКО Генераль конференциясе карары белән телләр һәм мәдәни күптөрлелекне саклау максатында гамәлгә куелды.

Ел саен Варклед-Бодья авылы башлангыч мәктәбе укучылары һәм балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр «Инвис» ансамбле һәм авыл волонтерлары – актив пенсионерлар белән берлектә Халыкара туган тел көнен билгеләп үтәләр.

Быел бу бәйрәм авыл мәдәният йортында узды, анда удмурт милли ризыгы-бытбылдык пешерү буенча мастер – класс оештырылды.

Ансамбльдә катнашучылар балаларны камыр, башлангыч әзерләргә өйрәттеләр, шулай ук бавыр формалаштыруны күрсәттеләр. Укучылар һәм тәрбияләнүчеләр бу тәмле милли ризыкны бик теләп тыңладылар һәм әзерләргә өйрәнделәр.

Мичкә әзерләнгән арада, егетләр төшенкелеккә бирелмәде. Алар җырладылар һәм биеделәр, әбиләре белән бергә халык уеннары уйнадылар.

Һәм менә, бер өстәл артына җыелгач, барысы да бик тәмле итеп «кайнар мичтән кайнар мичләр»чәй эчтеләр.