2021 елның 13 ноябре, шимбә

95 яшь - һәркем ирешә алмаган олы яшьтәге кеше. Гасырлар чигенә якынлашкан, үз заманнарының бөтен сынауларын, дәһшәтле Бөек Ватан сугышын үткән кешеләр.

Арада торган саен азрак кала бара һәм аларга рәхмәт сүзләре әйтергә, безнең мәхәббәтебезне, ихтирамыбызны, рәхмәт хисләребезне белдерергә өлгерергә кирәк. Хөрмәтле ветераннарыбызга игътибарны күрсәтү мөмкинлегенең берсе - аларны юбилей даталары белән котлау.  7 ноябрьдә Красный Бор авылында яшәүче Прасковья Романовна Ласковага 95 яшь тулды. Юбилярны котларга, аңа сәламәтлек һәм һәртөрле яхшылык теләргә җирле администрация вәкилләре, гадәттәгечә, РФ президенты В.В. Путиннан, ТР Президенты Р.Н. Миңнехановтан һәм Әгерҗе районы җитәкчелегеннән бүләкләр һәм хатлар белән килгән.

Прасковья Романовна кунакларга да, кунакларга да бик шат. Шундый хөрмәтле яшьтә ул зиһене ачык, хәтер саклый. Тик менә ишетү-күрү генә китерә, әбигә зур кайгы китерә. Кызы Ольга Александровна белән Нина Александровна әнисеннән читләшмиләр, аны даими кайгырту белән чолгап алалар.

95 яшь - бик зур яшьтә, аның артында күпьеллык һәм намуслы хезмәт, тормыш тәҗрибәсе һәм хатын-кызлар зирәклеге.

Прасковья Романовна 1926 елда крестьян гаиләсендә Зөй авылында туа. Туган авылында башлангыч мәктәпне тәмамладым. Авылдагы балалар кебек үк 11 яшьтән колхозда эшләде. Ул вакытта вакыт шундый иде. Барысы да бик тиз үстеләр. Бодайны кыздырдылар, көлтәләр бәйләделәр, икмәк салдылар. 14 яшьтән урдыра белдем. Хезмәт көне алу өчен 2 олылар нормасын үтәргә тырыштым. Кышын озын төннәр белән йон эрлиләр, җылы оекбашлар, бияләйләр бәйлиләр һәм фронтка озаталар. 1942 елның июнендә әтисен алып китәләр, ул Ленинград фронтында сугыша, 1944 елда ул һәлак була. Фронттан ул балалар укысын дип язган. Краснобор мәктәбендә эшне һәм укуны бергә алып бару авыр булды, ләкин Прасковья 10 сыйныфны тәмамлады, 1945 елда леспромхозга бухгалтер булып эшкә урнашты, ә 1968 елдан ПМК-745 тә өлкән бухгалтер булып эшләде. 1982 елда лаеклы ялга чыккан.

Прасковья Романовна иртә тол кала, әмма ул лаеклы рәвештә ике кыз үстерә. Аның үзенә хуҗалыкта бөтен эшне үзе эшләргә, утын кисәргә, кадарга да белә иде. Койма да төзекләндерергә.

Үзенең намуслы һәм күпьеллык хезмәте өчен җәмәгатьчелек алдында лаеклы бүләкләр дә бар: Бөек Ватан сугышы елларында намуслы хезмәте өчен медаль һәм күп кенә юбилей медальләре.

Прасковья Романовна хөкүмәткә һәм җирле хакимияткә ветераннар турында кайгыртулары өчен бик рәхмәтле. Бүләкләрегез һәм җылы сүзләрегез өчен зур рәхмәт әйтә.

Ветераннар китә, ә бит аларның һәркайсы үткән елларда илебезнең ничек яшәве турында үзенең бәһасез хатирәләрен саклый. Аларның язмышлары төп нәрсәләрдә охшасын, нәрсәдә дә булса - һәр кеше уникаль һәм уникаль.