Татарстан Росреестрында 2021 елга йомгак ясалды

2022 елның 14 гыйнвары, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр һәм Кадастр палатасы идарәсенең төп эшчәнлеге нәтиҗәләре бүген ведомствоның традицион коллегиясендә тикшерелде.

Коллегия эшендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, шулай ук министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләре катнашты.

Татарстан Росреестры эшчәнлегенең төп нәтиҗәләре һәм юнәлешләре турында үз докладында ведомство җитәкчесе Азат Җаббаров сөйләде.

Укыту-теркәү эшчәнлеге

2021 елда Идарә тарафыннан 1,3 млн. теркәү гамәлләре башкарылган, бу 2020 елга караганда 37%ка күбрәк.

Үткәрелгән гамәлләрнең 86%ы хокукларны теркәү, хокуклар күчү, күчемсез милек белән алыш-бирешләр, кулга алуларны теркәү һәм авырлыклар белән бәйле.

Шул ук вакытта Азат Җаббаров кадастр исәбенә куелу белән бәйле мөрәҗәгатьләр санының 2020 ел белән чагыштырганда 16 %ка артуын, шулай ук исәпкә алу һәм теркәлү буенча эш берьюлы башкарылырга тиешле бердәм процедураны гамәлгә ашырганда да 30 %ка артуын билгеләп үтте.

2020 елда өлешле катнашу бумыннан соң өлешле төзелеш базары тотрыкланды. Гомумән алганда, 2021 елда 18 меңнән артык шартнамә теркәлгән, бу элек булган күрсәткечләрдән бераз түбәнрәк.

Ипотеканы теркәү нәтиҗәләре шулай ук тулаем алганда 2020 елның шундый ук мәгълүматлары белән чагыштырырлык. Узган ел 117 748 ипотека теркәлгән. Теркәлгән ипотеканың яртысыннан артыгы торак өлкәсенә туры килә - 60 803. Моннан тыш, 7 700 ташламалы ипотека һәм 899 «авыл ипотекасы» теркәлгән.

2021 елның мөһим казанышы булып "24 сәгать эчендә ипотека" сервисы Идарәсе тарафыннан кертелгән сервис тора.

2021 елның сентябреннән ипотеканы теркәү, кредит акчаларыннан файдалану белән өлешле катнашу шартнамәсе, гражданнар тарафыннан электрон банк сервислары аша идарәгә бирелгән фатир яки ипотека белән йорт сатып алу өчен теләсә нинди онлайн-мөрәҗәгать йомгаклау документларына бары тик бер эш көнендә генә тулысынча эшкәртелә.

Хәзерге вакытта - электрон ипотеканың 77% ы бер тәүлек эчендә теркәлә инде, барлыгы әлеге сервис ярдәмендә 8 меңгә якын хәрәкәт.

Россия Федерациясе территориясендә гамәлгә кертелгән тагын бер электрон сервис - күпфункцияле үзәкләр аша хокукларны экстерриториаль теркәү.

Элегрәк күрсәтелгән функция Кадастр палатасы офисларының санаулы саны аша гына мөмкин булган. Хәзер исә кәгазьдә Россия Федерациясе территориясендә урнашкан теләсә кайсы күчемсез милек объекты буенча МФЦның теләсә кайсы офисына документлар тапшырырга мөмкин. Документларның алга таба хәрәкәте электрон рәвештә бара.

Теркәлү турында карар күчемсез милек объекты урнашкан урын буенча кабул ителә, ә кәгазьдәге документларны мөрәҗәгать итүче үзе өчен уңайлы "Минем документлар" офисында ала.

Идарәнең өстенлекле бурычы - 2021 елда авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир кишәрлекләрендә хокук бозуларны ачыклау. Шул ук вакытта авыл хуҗалыгы җирләрен чүплек һәм үз белдекләре белән файдалану очракларын ачыклауга аерым басым ясалды.

Ел дәвамында әлеге юнәлеш буенча гомуми мәйданы 22 мең гектарга якын булган авыл хуҗалыгы җирләрендә урнашкан 400 объектка күчмә тикшерүләр үткәрелде.

Тикшерү нәтиҗәсендә 300дән артык хокук бозу ачыкланган, шуларның 250е - авыл хуҗалыгы җирләрендә законсыз карьерлар һәм чүплекләр.

"Башкарылган эш нәтиҗәсе инде биткә. Җир законнарын бозуның 80 очрагы бетерелгән, шул исәптән 50 каты көнкүреш калдыклары чүплеге һәм 30 канунсыз карьер рекультивацияләнгән”, - дип билгеләп үтте Азат Җаббаров.

СРО һәм арбитраж идарәчеләр өлкәсендә контроль һәм күзәтчелек

Шулай ук Идарә тарафыннан узган ел арбитраж идарәчеләрнең гамәлләренә (гамәл кылмауларына) 600 шикаять каралган. Карау нәтиҗәләре буенча административ хокук бозу турында 164 беркетмә төзелде. Идарә гаризаларын карау нәтиҗәләре буенча Арбитраж судында 117 суд акты чыгарылган, шул исәптән 20 - административ штрафлар салу һәм 10 - арбитраж идарәчеләрне дисквалификацияләү турында.

Пространство мәгълүматларының милли системасы. ЕИР

2021 елда Татарстан җир һәм милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсы - ЕИР булдыру буенча эксперимент үткәрелгән 4 пилот регионның берсенә әверелде. Татарстанда эксперимент Әтнә, Яшел Үзән һәм Питрәч муниципаль районнары территориясендә узды.

ЕИР кысаларында "Җирләрне файдалануга анализ" кебек сервислар гамәлгә ашырылды инде, ул төбәктә дәүләт исәбенә куелмаган капиталь төзелеш объектларын дәүләт исәбенә алырга ярдәм итәчәк, "Аналитика" сервисы ярдәмендә шәһәрдә фатирларның уртача бәясен белергә һәм, арендага нинди җирләр һәм күчемсез милек объектлары тапшырылуын аңларга, "Земля просто" сервисы төзелеш өчен җир кишәрлеген сайлауда ярдәм итәчәк, ә сөннәткә ия булган участокның үзендә барлыгын аңларга "Геомәгълүмати сервис" ярдәм итәчәк. Җир яки күчемсез милек турында белү өчен адрес кертү яки фильтрлар җыелмасыннан файдалану да җитә.

2022 елда проект республиканың бөтен территориясендә үткәреләчәк.

Әлеге ресурс "Пространство мәгълүматларының милли системасы" булдыру буенча зур федераль дәүләт программасының бер этабы гына. Әлеге федераль программа кысаларында җир эзләү һәм бирү өчен яңа сервислар барлыкка киләчәк, бу җир кишәрлекләрен бирү һәм рәсмиләштерү срокларын тагын да кыскартачак.

Чыгышының азагында Азат Җаббаров ведомство алдына 2022 елга ким дигәндә амбициоз бурычлар куйды.

Алар арасында: барлык дәрәҗәдәге мөрәҗәгать итүчеләргә электрон багланышлар тарату; барлык дәүләт һәм муниципаль органнар, шулай ук төзүчеләр, банклар, кадастр инженерлары белән документлар әйләнешен электрон рәвешкә күчерү;  Татарстан Республикасының бөтен территориясендә җир һәм күчемсез милек турында Бердәм мәгълүмат ресурсы кертү һәм күчемсез мөлкәт реестрын кирәкле мәгълүматлар белән тутыру буенча сынау проектын гамәлгә ашыру буенча эшне дәвам итү.

Дәүләт җир күзәтчелеге юнәлеше буенча авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләргә контроль һәм күзәтчелек итүне көчәйтергә, шулай ук республика районнары белән муниципаль җир контролен үстерүдә арадаш анализлау һәм үзара хезмәттәшлек итү ысулларын актив кулланырга.