Фәридә Артемьева: Сулышым ачылгандай булды.

2023 елның 27 мае, шимбә

Башым белән иҗади эшчәнлеккә киттем.

Безнең районда күп кенә кызыклы шәхесләр бар, кайсы һөнәр алган һәм бер юнәлештә эшләп, бөтенләй башка өлкәдә уңышлы эшли. Һәм алар анда гармонияле рәвештә карыйлар, без хәтта аларның беренче һөнәрен белгәч тә гаҗәпләндек.

Фәридә АРТЕМЬЕВА, Крындино авыл китапханәчесе:

- Белеме буенча мин теш техникасы. Казан медучилищесын тәмамлый. Химия һәм биология минем мәктәптә яраткан фәннәрем булды. Хәтерлим, 8 нче сыйныфта химия буенча район олимпиадасында җиңдем һәм Казанга барырга тиеш идем. Ләкин әни мине "шулай ерак" җибәрмәде. Ләкин мин киреләнәм. Шулай да Казанга укырга барам дигән карарга килде.

Укудан соң бер ай Әгерҗедә зуботехник булып эшләдем, аннары баш табиб Рәфыйк Шакиров мине Красный бор участок хастаханәсенә җибәрде. Шунда ук минем булачак ирем Сергей зуботехник белән эшләргә килде.

оптимизациядән соң аңа массажистка яңадан укырга туры килде, мин стоматология кабинетының шәфкать туташы булып эшли башладым. Ә хастаханәне ябачаклар дигән хәбәрләр таралгач, Хорга күчендек. Сергей автомат газ бүлү станциясе операторы булып эшли башлады, миңа китапханәдә урын тәкъдим иттеләр.

Минем икенче сулышым ачылды кебек! Мин башым белән иҗади эшчәнлеккә киттем. Асылда, теш техникасы ул да иҗатчы. Без хәтта имтиханнарда да рәсем ясаганбыз, хәтердә.

Китапханәдә эшләгәндә, мин пединститутта педагог-психологка укыдым. "Китапханә эше" белгечлеге буенча яңадан әзерлек узды. Хәзер җитди рәвештә волонтерлык белән шөгыльләнәм. Уңышлар арасында «Иң яхшы авыл китапханәсе», «Иң яхшы авыл китапханәчесе» һәм башка грантлар бәйгеләрендә җиңүләр бар. Минем кызыклы эшем һәм, иң мөһиме, яратканым. Бәлки, шуңа күрә бар да барып чыгар!