Әгерҗе районының барлык эре һәм фермер хуҗалыкларында бар көчкә бөртекле культуралар җыялар

2023 елның 7 августы, дүшәмбе

Бу көннәрдә игенчеләр иртә таңнан караңгы төшкәнче басуларда эшлиләр.

Әгерҗе районының барлык эре һәм фермер хуҗалыкларында бар куәткә бөртекле культуралар җыялар. Бу көннәрдә игенчеләр иртә таңнан караңгы төшкәнче басуларда эшлиләр.

Быел чәчү иртәрәк тәмамлангач, урып-җыю кампаниясе дә иртәрәк башланыр кебек тоелды. Әмма соңгы көннәрдә яңгырлар уракны еш тоткарлый. Бөртеклеләрне җыюга авыл халкы узган атна азагында гына керешә алды. Хәзер һәркайда, “Нәүрүз” ширкәте, Әгерҗе ит комбинатының “Тугызбуй” агрофирмасы, “Наҗар”, “Сарсак-Омга” хуҗалыклары, фермерлык хуҗалыклары булсынмы, киеренке эш кайный.

Бу атнада район башкарма комитеты җитәкчесе Ленар Нургаянов “Нәүрүз” ширкәте кырларында һәм “Сарсак-Омга” хуҗалыгы кырларында булды, анда урып-җыю эшләренең барышы белән танышты.

Районда иң күп бөртекле культуралар үстерүче «Нәүрүз» ширкәтенең Кудаш, кичкетан, Урал кырларында 22 комбайн эшли. Ленар Фәридович Иж-Бубый кырында туктап, белгечләр һәм комбайнчылар белән аралашты. Биредә Казан авыл хуҗалыгы институтыннан килгән яшь кешеләр «кыр кораблары» белән идарә итә. Аларның дүртесе - студентлар, икесе - белгечләр. Марат Мифтахов - өченче курс студенты, булачак инженер. Чит ил техникасында беренче сезон эшли.

Авырлык та, арыганлык та сизелми. Бер команда булып эшлибез. Алдан күрелмәгән хәлләрдә рация буенча элемтәгә керәбез, - ди Марат.
Ленар Фәридә улы хезмәт шартлары белән дә кызыксынды.

- Ягулык-майлау материаллары белән өзеклекләр килеп чыкмады. Ашлыкны да озак көтәргә туры килми, - дип җавап бирде Марат.

Ашлыкны Казан элеваторына илтәләр. Ашлык кабул итү пунктына чүпрәк кырларыннан һәм дымлырак ашлык кайтаралар.  Монда аны чистарталар һәм киптерәләр.

Иң тәҗрибәле комбайнчылар Илдус Гыйльмегаянов һәм Рәис Баһаветдинов Кудаш һәм кичкетан кырларында арыш һәм бодай суктыралар. Бодай кырыннан уңыш гектардан уртача 30 центнер тәшкил итә. Аны Кичкетаң, Яңавыл, Кучук ындырына китерәләр. Монда ашлыкны кышкы саклауга әзерлиләр.

- Көн эссе булуга карамастан, яңгырлар еш кына үзләре турында хәбәр итә, - дип билгеләп үттеләр җәмгыять белгечләре. - Кайбер басуларда ашлык чыланды, шуңа күрә башка басуга күчәргә туры килә. Гомумән алганда, бөртеклеләрнең уртача дымлылыгы 14 процент тәшкил итә.

- Без барыбыз да ел авыр булганын яхшы аңлыйбыз. Шуңа күрә механизаторлар алдына «Бөртекне дә югалтмаска» дигән бурыч куябыз. Ашлык җир өстенә ургылып чыкса яки сугылмаган урыннар калса, кичекмәстән чаралар күрегез, - диде Ленар Фәридович, җәмгыять белгечләренә мөрәҗәгать итеп.

Бу атнада «Нәүрүз»дә борчакны суктыруга да керештеләр.