Президент сайлаулары күпкөнлек режимда узачак

2024 елның 24 гыйнвары, чәршәмбе

"Фейкларга" адекват рәвештә җавап бирегез

Яңа елда террорчылыкка каршы комиссиянең беренче утырышы чираттан тыш булды һәм безнең илдә узачак президент сайлауларында террорчылыкка каршы якланганлыкка багышланган иде, алар мартта узачак.

- Президент сайлаулары күпкөнлек режимда узачак, тавыш бирү махсус хәрби операция белән бәйле куркынычлар һәм янаулар шартларында узачак. Шуңа бәйле рәвештә террорчылыкка каршы саклану һәм гадәттән тыш хәлләр вакытында эшләргә әзер булу беренче чираттагы бурыч булырга тиеш, - дип ассызыклады комиссия рәисе, район башлыгы Ленар Нургаянов.

Көн тәртибенең беренче мәсьәләсе буенча территориаль сайлау комиссиясе рәисе урынбасары Ләйсән Хәкимова чыгыш ясады. Ул сайлау участокларын һәм комиссияләрне сайлауларны үткәрүгә әзерләү турында сөйләде. обходчиклар белән беренче уку үткәрелгән инде.

- 17 февральдән 7 мартка кадәр участок сайлау комиссиясе әгъзалары йорт биләмәләрен йөреп чыгачак һәм сайлаучыларга сайлаулар турында мәгълүмат бирәчәк. Хокук саклау органнары игътибарын юнәлтәсе килә. Кисәтегез, зинһар, участок һәм опергруппаның барышы турында кисәтегез, гадәттән тыш хәлләр булган очракта алар кичекмәстән җавап бирә алсыннар, - дип мөрәҗәгать итте Ләйсән Фазыловна.

Тавыш бирүдә катнашучыларның барысының да иминлегенә зур игътибар бирелә. Сайлау комиссияләренә танышу өчен, алдан корылган шартлаткыч җайланмалар турында мәгълүмат кергәндә эш буенча белешмәлекләр, сайлау участогында янгын куркынычсызлыгы чаралары турында типовой инструкция, янаганда яисә теракт башкарганда гамәлләр инструкциясе җибәреләчәк.

Шулай ук Ләйсән Хәкимова аерым сайлау участокларын әзерләүдәге җитешсезлекләрне дә күрсәтте. Шулай итеп, Кадыбаш мәдәният йорты бинасы ремонтланып бетмәде, Иж-Байки һәм Яңа аккузин клублары тәртипсез хәлдә, “Яшьлек” тулай торагында тәрәзәләрне алыштырырга кирәк.

- Хөрмәтле авыл җирлекләре башлыклары, тавыш бирү бинасының хуҗаларча карашы белән тагын бер кат карагыз: кайда нәрсә эшләргә кирәк. Исегездә тотыгыз: сайлау участоклары - сайлауларның йөзе. Шулай ук алдагы сайлау кампанияләре тәҗрибәсе буенча тере сак белән мәсьәләне хәл итүне сорыйм, - дип мөрәҗәгать итте ул авыл җитәкчеләренә.
Аннары Россия Эчке эшләр министрлыгының Әгерҗе районы буенча бүлеге җитәкчесе урынбасары Рифат Мөхәммәтҗанов чыгыш ясады. Ул сайлауларны әзерләү һәм уздыру чорында оператив хәлне тотрыксызландыруны булдырмас өчен чаралар күрергә тәкъдим итте. Шулай ук интернетта деструктив берләшмәләрнең гамәлләренә дә тукталды.

- Бүгенге көндә кайбер бергәлекләрнең активлыгы арту күзәтелә, алар интернетта шартлау куркынычы, тоткыннарны эләктерү һәм мәктәпләрдә башка авыр җинаятьләр кылу куркынычы белән хәбәрләр тарата. Аларның төп максаты - паник кәефләр утырту. Брянск шәһәре гимназиясендә булган хәл хәлне тикшерде, анда администрация һәм мәктәпне саклау буенча халатлы гамәлләр нәтиҗәсендә (металлодетектор рамкасы сүндерелгән, постта каравылчы булмаган), укучылар һәлак булган һәм авыр җәрәхәтләр алган, - дип хәбәр итте Рифат Мөхәммәтҗанов һәм оператив-эзләү чараларын нейтральләштерүгә юнәлтелгән профилактик һәм оператив-эзләү чаралары комплексын тәкъдим итте.

Мәгариф идарәсенә җинаятьчеләрнең җинаятьчел эшчәнлеге тактикасын педагогларга һәм ата-аналарга аңлатырга, "фейклар" га адекват җавап бирүне сорарга тәкъдим ителде.

Әгерҗе районы буенча ведомстводан тыш сак җитәкчесе Марат Фәйзетдинов, сайлауларны әзерләү һәм уздыру чорында иминлекне тәэмин итү һәм терактларны кисәтү буенча өстәмә чаралар турында сөйләгәндә, тавыш бирүне уздыру һәм сайлау документларын саклау объектларын комиссияләр тикшерүен оештырырга киңәш итте. Алар инженер-техник яктан ныгыту, террорчылыкка каршы яклау һәм янгын куркынычсызлыгы таләпләренә туры килергә тиеш.

Комиссия утырышында каралган һәр мәсьәлә буенча тиешле карарлар кабул ителде.