июль, 2017 ел

Әгерҗедә Тимерьюлчылар һәм Шәһәр көненә багышланган тантаналы чаралар узачак.

Аның 3103е медицина тикшерүен үтте инде. Иң күп диспанцеризация узучылар – Кичкетаң амбулаториясенә караган авылларда яшәүчеләр (88 процент). Красный бор участок хастаханәсе, Исәнбай, Тирсә, Кадыбаш амбулаторияләрендә бушлай медицина тикшерүен үтүчеләр 65-68 процент тәшкил итә.

Менә инде унынчы ел рәттән безнең районда да район башлыгыннан алып, предприятие-оешма җитәкчеләре, эшмәкәрләргә кадәр кереме аз булган гаиләләрдә тәрбияләнүче йөзләгән баланы мәктәп формасы, уку кирәк-яраклары тутырылган букчалар бүләк итеп сөендерәләр.

Аларның фатирларына аяк баскач та үзеңне могҗизалар дөньясына эләккән кебек тоясың. Һәр почмактан әкият геройлары карап тора. Бөтен җиргә оста куллар кагылганы сизелә. Күңел нурга коена, аның кылларын ерак балачактан таныш матурлыкка соклану, гүзәллектән илһамлану хисе тибрәтә башлый.

Кардәшләребездән еш кына мәрхүмне соңгы юлга озату, сәдака бирү кебек гамәлләргә карата сораулар килә. Без аларны район имам-мөхтәсибе Габделкәрим хәзрәт ГЫЙЗЗӘТУЛЛИНга юлладык.

Салагыш авылында “Картлыгымның яшьлегендә“ ветераннар ансамбленә йөрүче өлкәннәр табигать кочагында милли бәйрәмебез – Сабан туе үткәрде. Аны ансамбль җитәкчесе Лидия Мәҗитова оештырды.

Бүген районда хезмәт яшендәге 774 инвалид исәпләнә. Шуларның 158е генә эш белән тәэмин ителгән.

“Тарихи хәтер“ республика проектын тормышка ашыру кысаларында Әгерҗе районында да “Сугыш елы хатлары. 1941-45нче еллар“ дип аталган акция уза.

Сәхнәдән җыр яңгырый... Жырларындагы моңы да, сәхнәдә үз-үзен бик килешле итеп тотуы да, күзләреннән очкын-нурлар сибелеп, йөзенең балкып торуы да бүгенге бәхетле тормышының чагылышыдыр Миләүшәнең.

Озакка сузылган яңгырлар туктау белән авыл халкы печән әзерләргә кереште. Дөрес, хәзер элеккеге еллардагы кебек чалгы, тырма-сәнәк тотып печән әзерләүчеләр бик сирәк. Әмма, ничек кенә булмасын, авыл халкын сындырып сыный торган чор ул печән өсте.